Toksik Hızlı Moda Ürünlerinin Hamilelik Sürecine Etkileri

Toksik Hızlı Moda Ürünlerinin Hamilelik Sürecine Etkileri

Toksik Tekstil 

Kanada Yayıncılık Şirketi (Canada Broadcasting Company) 2021’de yaptığı bir araştırma sonucunda bazı online satış sitelerinin beş ürününden birinde tehlikeli sayılabilecek kimyasallar buldu. Bu kimyasallar kurşun ve plasikleri daha dayanıklı kılmakta kullanılan karışımları da içeriyor. Bahsedilen kimyasallar başka alanlarda zararlı olmayan şekillerde kullanılabilirler. Buna rağmen özellikle dikkat çeken kısım bulunan miktarların çokluğu ve normalde fabrikalar gibi kontrol altında olan alanlarda değil de tüketicilere kadar ulaşan ürünlerde tespit edilmiş olmaları. 

Bahsedilen siteler son yıllarda özellikle giyim ürünleri ile öne çıkmaya başladı. En son moda ürünleri rekor hızla tüketiciye çok düşük fiyatlara ulaştırmaları özellikle gençler arasında popülerliklerini arttırdı. Durumun korkutucu olmasının diğer bir yanı da o. Bulunan kimyasallar özellikle çocuklar ve hamile kadınlar için ekstra tehlike taşıyor. Araştırma sonucunda küçük çocukların ve bebeklerin bu tehlike karşısında en hassas olan gruplar oldukları belirlendi. Kontrol amaçlı olarak bu siteden alınan çocuk montlarından birinde sınırın beş katı miktarda kurşun bulunduğu rapor edildi. 

Ne üreticinin ne de tüketicinin sağlığı göz önünde bulundurulmadan üretilen bu giyim ürünleri kısa vadede bize zevk verse de uzun vadede hem doğa hem de kendi sağlığımız için son derece zararlı. Özellikle gelişme çağında olan çocukların toksik maddelere uzun süre maruz kalması sonucunda beyin ve kalp hasarlarının oluşabileceği unutulmamalı. 

Zaman zaman hepimiz hızlı moda markalarından alışveriş yapıyoruz. Fakat hızlı moda markalarının da seviyeleri olduğunu belirtmek isteriz. Çevrenizdeki bir alışveriş merkezinde satış yapan mağazalar veya hepimizin bilip duyduğu markalar da hızlı moda prensipleri ile üretim ve satış yapıyor. Fakat bahsettiğimiz gibi yurtdışından toplu satım yapan mağazalar tamamen ayrı bir kulvarda. Bunun nedeni neredeyse hiç bir kural ve denetim olmadan üretim yapıyor olmaları. 

Toksik kimyasallara kısa süreli maruz kalmak bile başlı başına bir sorunken, bütün gün üzerimizde olacak, tenimize değecek ürünlerde bulunması endişe verici. Kimyasallar ile devamlı olarak kontakta olmak asıl problem. Artı olarak da bu ürünlerin üretiminde görev alan çalışanların da her gün saatler boyunca onlara dokunuyor ve soluyor olmaları ihmalkarlıktan başka bir şey değil. 

Hamilelikte Tercih Edilmesi Gereken Kumaşlar

Hamilelik sırasında da toksik tekstil ürünlerinden kaçınmaya özen gösterilmeli. Kurşun tekstilde boya pigmenti olarak kullanılmakta. Fakat çok daha güvenli alternatifleri var. O nedenle giyim ürünleri satın alırken her zaman etiketine, içeriğine ve nerede yapıldığına dikkat etmek yararlı olacaktır. Kaynağını bildiğiniz ve temiz üretim yaptığına güvendiğiniz markalardan alışveriş yapmak hem sağılığınız hem de kafanızın rahat etmesi için en iyi seçenek. 

Hamilelik süreci ve çocukların son derece hassas oldukları bebeklik evrelerinde sertifikalı ve organik kumaşlar tercih etmeniz en sağlıklı yöntem. Ancak bu seçimi yaparken yeşil yıkamaya mağdur olmamaya dikkat edin. Organik etiketini bir reklam aracı olarak kullanan markalar da bulunmakta. Sadece ürünlerine organik etiketi koyup onun ötesinde üretim süreçleri ve hammaddeleri hakkında şeffaf olmayan markalara da dikkat etmenizi öneririz. 

Peki hamilelik süresinde güvenli kıyafetler nasıl seçilir?

  • Doğal elyaflardan üretilmiş giysiler hamilelik sürecinde en sağlıklı seçim olacaktır. Özellikle organik pamuk kumaş tercih etmek seçim sürecinde size yardımcı olabilir.  
  • Göz önünde bulundurduğunuz ürünlerin organik veya OECO TEX standartlaırında üretilmiş olduklarını doğrulayacak sertifikalarının olduğundan emin olun. 
  • Güvendiğiniz, üretim süreçleri hakkında şeffaflık gösteren markaları tercih etmeye özen gösterin. Bir giyim ürününün sadece kumaşı değil, kullanılan boya, eğer varsa üzerinde bulunan fermuar gibi aksesuarlar da eşit derecede önemli. Tedarik zincirleri hakkında dürüst ve açık şekilde bilgilendirme yapmaktan çekinmeyen markalar çok daha güven verici. 

 

  • Eğer bu bilgilere hazır şekilde ulaşamıyor ama merak ediyorsanız her zaman markaların yardım hatlarına bir e-mail gönderip sorabilirsiniz. Bir müşteri olarak aldığınız ürünlerin nasıl üretildiğini ve nederen geldiğini bilmek en doğal hakkınız. O nedenle sormaktan asla çekinmeyin. 

 

Hamileler için bizim de özenle hazırladığımız bir taytımız var. Instagram mesajlarımıza “Hamile taytınız var mı?” sorusunu yazan bir müşterimiz sayesinde bu taytı tasarlamıştık. İlginizi çekebilir. <3 Organik Pamuk Hamile Taytımızı da buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

 

Kaynakça:

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.