HİKAYEMİZ

  • Ayma Active her şeyden önce bir aile işletmesi, dolayısıyla da bir aile hikayesi.

1969

Hayran Butik açıldı.

Hikayemizin başlangıcı bundan 50 sene öncesine, anneannemiz Hayran Hanım’a uzanıyor. Nişantaşı Kız Enstitüsü mezunu, 3 kız annesi Hayran Hanım evde yapmakta olduğu biçki dikiş işlerini profesyonel olarak yapmaya karar verir. Dedemizin de desteğiyle 1969 yılında Hayran Butik kurulur ve Hayran Hanım Ankara’nın Kavaklıdere semtinde kişiye özel haute couture üretimlerle iş hayatına atılır. Kalıp çıkarmayı öğrenir, kişiye özel parçalar diker; kızlarının arkadaşlarının gelinliklerini tasarlar. Sonrasında, Hayran Butik konfeksiyon üretimine geçer ve atölyesini büyütür. Hatta dönemin ünlü Ankara markası, Ayhan Sümer’in mağazasında bile ürünleri satılmaya başlar.

1979

Hayran hanımın kızı Aslı hanım atölyeyi devraldı.

Aradan 10 sene geçer. Hayran Hanım’ın ortanca kızı Aslıhan, ODTÜ Mimarlık Fakültesinin ardından Hacettepe İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü terk edip hayatını bir okul ve diploma dışında çizmeye karar verir. Böylece annesi ile çalışmaya başlar. Aslıhan, annesinin  yanında model ve kalıp çıkarmayı öğrenir. Anne kız beraber çalışmaya başlarlar. Zamanla Hayran Hanım işlerden elini ayağını çeker ve atölyeyi Aslıhan devralır. Annesinden devraldığı atölye yıllar içinde Ayma Tekstil’e evrilir.

2012

Ayma Yoga doğdu.

29 Şubat 2012 yılında, karlı bir Ankara günü arkadaşımız Duygu, Aslıhan’a beraber yoga kıyafetleri yapmayı teklif eder. Birlikte başladıkları bu projeden Ayma Yoga doğar. Bir yıllık bir çalışmanın ardından hayat araya girer ve Ayma Yoga projesi askıya kalkar. 

2019

Aslı hanımın kızları Ayşegül ve Zeynep Ayma Active'i kurdu.

Ta ki Aslıhan’ın kızı Zeynep Ayma Yoga’yı tekrar hayata geçirene dek. Yedi sene sonra yine bir Şubat ayı Ayma Yoga tekrar faaliyete geçer. Çalışmalar başlar, yeni bir koleksiyon hazırlanır. Kısa süre sonra Ayşegül de kardeşi ile birlikte aile işinde çalışmak üzere Ankara’daki ekibe katılır. Zeynep’in tasarım eğitimi, Ayşegül’ün organizasyon alanındaki deneyimleri ile iki kız kardeş Ayma Active'de güçlerini birleştirirler.

2019

Sırt Pencereli Büstiyer doğdu

Günümüzde hâlâ en çok satan ürünlerimizden olan, Ayma Active'in kimliğinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu düşündüğümüz Sırt Pencereli Büstiyer'in ilk versiyonunu tasarladık. 

2020

Organik pamuk hayatımıza girdi.

Ayma Active'in imzası olarak kabul ettiğimiz Organik Pamuk kumaş ile üretim yapmaya başladık. Markamız için bir dönüm noktası olarak gördüğümüz bu gelişme bugün bildiğiniz ve sevdiğiniz Ayma Active'in oluşumunun en önemli adımlarından biri. 

2020

ELLE dergisinde yer aldık.

ELLE dergisi ile röportaj yaptık. İlk defa bu kadar büyük bir platformda yer almış olduk.

  • Bu hikayemizin sadece şimdiye kadar olan kısmı. Her hareketimizin altında bilinçli olarak verilen kararlar var. Hikayemizin geri kalanını dört gözle bekliyoruz.