İşkoliklik Nedir?

İşkoliklik Nedir?

Günümüzün hızlı şehir hayatında çalışmak insanda bağımlılık yapabiliyor. Eğer yaptığınız işi seviyorsanız ve sürekli ilerlemek gelişmek gibi bir tutkunuz varsa, kafanıza sürekli yaptığınız iş ile ilgili fikirler geliyorsa, sürekli listeler yapıyorsanız, hep işinizle ilgleniyorsanız ortada bir dengesizlik söz konusu olabilir. Evet iş önemli. Çalışmak ve üretmek gerekiyor. ‘Boş durmamak’ ve bir şeyler inşa etmek istiyorsunuz fakat bu kadar çalışmak size ve de işinize zarar veriyor olabilir mi?

Bazen insan kendini çalışmaktan alıkoyamayabilir. Yapacak çok şey, gerçekleştirilecek çok fikir ve tüm bunları yapmak için çok az zamanınız var gibi hissediyor olabilirsiniz. Fakat büyük resme baktığımızda dünya çok büyük, yapacak çok fazla şey var ve kabul etmemiz gereken bir şey var ise, o da tüm yapılacak olan şeyleri yapamayacak olmamız. İnsanın nefsi doğası gereği istiyor da istiyor. Fakat her istediğimize ulaşmamız veya her gerçekleştirmeyi düşündüğümüz hayalimize ulaşmak mümkün değil. Bu nedenle nelerin bizim için önemli olduğunu belirlemeli ve istediklerimize göre ilerlemeliyiz. Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Warren Buffet’ın bu konudaki taktiği faydalı olabilir. Buffet’a göre 25 tane kariyer hedefinizi sıralayıp sizin için en önemli olan 5 tanesini seçmek en yararlı yöntem. Ancak o zaman belki de bu isteklere ulaşabiliriz. Çünkü öyle zamanlar var ki gerçekten less is more yani az çoktur ve işimizden kopamamak hayat kalitemizi düşürür.

Bağımlılık

Kimisinin bünyesi bağımlılığa daha yatkın oluyor. Alkol veya sigara bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, sosyalleşme bağımlılığı, iş bağımlılığı gibi bir çok çeşit farklı bağımlılık var. Tüm bu bağımlılıkların ortak yanı ise kendimizden uzaklaşarak ‘bağımlı olduğumuz’ akvitieye yoğunlaşmamız. Hepimizin hayatında acı dolu, korku dolu anılar vardır. Hepimiz bu duyguları yaşamışızdır. Bu hayatın bir parçası. Hem de kaçınılamaz bir parçası. Hoşumuza gitmeyen bu duygulardan kaçarken bağımlılıklara, bizi öyle ya da böyle anlık mutlu eden, meşgul eden şeylere sarılırız.

İş Bağımlılığı

İş bağımlılığı ise farklıdır. Hele ki çalıştıkça başarılı olduysak herkes bizi tebrik eder. Çok tutkulu ve hırslı olduğunuzu, ileri görüşlü olduğunuzu ve ne büyük işler başardığınızı söyleyip size hayranlıklarını dile getirirler. Ama siz içten içe çok çalıştığınızı ve bu kadar çok çalışmanın size zararlı olduğunu bilirsiniz. Ortaya koyduğunuz iş birçok insana fayda sağlasa da içten içe bilirsiniz ki bu kadar çok çalışmak size, ailenize, çevrenizdekilere zarar vermektedir. Hele ki işler büyüdüğünde ve hala her şeyi kendiniz halletmeye çalıştığınızda ortada bir sıkıntı vardır. Çünkü işini iyi yapan biri için işler her zaman büyüyecektir ve işler büyüdükçe birlikte çalıştığı ekip de büyüyecektir. Burada kişinin yönetici kimliği ile insanları yönetmesi ve onların çalışmasına izin vermesi, her şeyi kontrol etmeye çalışmaması gerekiyor.

Kontrol Bağımlılığı

İnsanları kontrol etmeye çalışmak, yanlış yapmalarına izin vermemek, insanlara güvenmemek ve yardım almayı reddetmek kişinin yüzeyde güvende hissetmesini sağlasa da en altta yatan derin bir korku ve güvensizlik hissi ile bağlantılıdır. Bu tarz hareketler sürdürülebilir olmadığı için eninde sonunda kişinin bazı şeylerden vazgeçmesi ve gerçeklerle yüzleşmesi gerekir.

Çözüm Ne?

Peki çözüm nedir? Çözüm kendini dinlemek, davranışlarını anlamaya çalışmak ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak. Sorunları çözmek için sorunların ne olduğunu bizi nasıl hissettirdiğini bulmamız gerekir. Zaten en derinde bildiğimiz konuların üzerine düşünüp hayatımızı gözden geçirmemiz gerekir. Sevdiğimiz işi yapmak için iyileşmemiz gerekir. Sağlıklı bir tutku ile çalışmaya devam etmek için bazen bir adım geri atıp iş düzenimizin gerçekten sağlıklı ve sürdürülebilir mi olduğuna bakmalıyız.

Bunun için güven sağlamalıyız. Güven sağlamak için de kendimize uygun terapi yolları, meditasyon ve mindful yöntemleri, kendimize iyi gelen egzersizleri bulmalıyız.

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.