İkinci El Alışverişin Sürdürülebilirliği

İkinci El Alışverişin Sürdürülebilirliği

İkinci El Giyim Eşyası Satın Almaya Etki Eden Faktörler

Geçtiğimiz 10 yıl içinde ikinci el ürün alım ve satımına olan ilgi katlarca arttı. Bu değişime katkı sağlayan birçok faktör bulunmakla beraber, en etkili olanlarının çevresel ve ekonomik endişeler olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar çevresel endişeler ikinci el alışveriş yapan kişilerin ortak yönü olsa da, konu üzerine yapılan anketlerde çevresel etkenlerin ikinci el alışverişe iten bir etken olmadığı görüldü. Yani başka bir deyişle, ikinci el alışveriş yapan kişilerin bir çoğu çevresel endişelere sahip; fakat çevresel endişelere sahip herkes ikinci el alışveriş yapmıyor. 

Şaşırtıcı bir şekilde, ikinci el kıyafet alışverişine iten en etkili etkenlerden birisinin estetik nedenler olduğu bulundu. Seri üretim sonucunda mağazalarda sunulan seçeneklerin hepsi birbirine benzemeye başladı. Ancak ikinci el giyim satışı olan yerlerde eşi benzeri olmayan ürünler bulmak mümkün. Bu durumda elbette ki tüketicilere çekici geliyor. Herkesin üzerinde olan giysiler yerine kişiye özel giyinmek, yaratıcılığı ve eşsizliği dışa vurmak için çok daha uygun bir yöntem.

İkinci el alışverişin günümüzde online uygulama ve web sitelerinde de yapılabiliyor olması da göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir etken. Online alışveriş her alanda çok popüler ve orta yaş ve altındaki kitlenin sıklıkla tercih ettiği bir alışveriş yöntemi. Dolayısıyla ikinci el alışveriş artık internetten de yapılabiliyorsa, bu ikinci el giyimi tercih etmek için ekstra bir neden oluyor. 

İkinci El Ürün Alışverişine Bakış Açısı

İkinci el kıyafet alım satımına karşı olan bakış açısı ile internetten alışverişe karşı bakış açısı aslında çok benzer. İki durumda da söz konusu olan ürünün kalitesine karşı kuşkular var. İkinci el durumunda bu ürünün yeni olmaması, hasarlı olması ihtimali iken, internetten alışverişte ise ürünün sitede göründüğü gibi gelmemesi, kargo sırasında hasar görmesi gibi endişeler olabiliyor. 

Online olarak ikinci el alışveriş yaparken de bu endişeler haliyle birleşip artıyor. Öbür yandan da e-ticaret geçtiğimiz yıllar içinde hızla ilerledi. Güvenlik kaynaklı oluşabilecek endişeler artık yok denecek kadar az. Bir marka veya satıcının ürün gönderim sürecine dair de internette sayısız yorum bulmak mevcut. 

Bu durumda da geriye ikinci el alışverişe dair endişeler kalıyor. Günümüzde en fazla ikinci el alışveriş yapan kitle üniversite öğrencileri. Bunun sebebi de finansal sıkıntılar ve gençlerin o finansal sıkıntılara bakış şekli olabilir. Öğrencilerin fiyatlarının daha uygun olması nedeniyle ikinci el alışverişe yönelmeleri anlaşılabilir. Ama diğer yandan da 30 yaşın altındaki kitlenin, öğrenci olmasalar bile ikinci el alışverişe daha yatkın olduklarını görüyoruz. 

Bunun nedeni de, geçmiş jenerasyonlara kıyasla ikinci el alışverişe bakış şeklinin değişmesi olabilir. Örneğin, günümüzde daha önce de bahsettiğimiz gibi ikinci el alışveriş yapmak için sadece fiyatları dışında, sürdürülebilirlik gibi nedenler de var. Fakat önceki jenerasyonlar bu gibi konular hakkında bizler kadar endişeli değillerdi. Dolayısıyla da eski jenerasyonlarda ikinci el alışverişin sadece alt sınıf için olan bir pratik olduğu algısı oluşmuş olması çok doğal. 

Günümüzde, hem seri üretim dışında daha eşsiz parçalar sunması hem de daha çevre dostu olması nedeniyle, bir kişinin sadece finansal endişeler nedeniyle ikinci el alışverişe yöneleceği algısı da kırıldı. Bu da doğal olarak ikinci el alışverişin orta ve üst sınıflar arasında çok daha yaygınlaşmasına neden oldu. İnternet kültürü ve sosyal medya ile ikinci el alışveriş yapmak havalı bir şey haline bile geldi. 

İkinci El Alışveriş ile Sürdürülebilirlik

İkinci el alışveriş günümüzde var olan en sürdürülebilir alışveriş yöntemidir. Etik iş gücü kullanılmış ve en organik ham maddelerden üretilmiş ürünleri satın almaya özen gösteriyor olsanız bile, birinci el alacağınız hiç bir ürün ikinci el kadar sürdürülebilir olamaz. Çünkü ikinci el bir ürün için yeni kaynak harcanmıyor. 

Diğer yandan da sadece ikinci el alışveriş yaparak hayatımızı idame ettirmek mümkün olmamakla beraber, oldukça da zordur. İkinci el piyasası her ne kadar son yıllarda hızlı büyümüş olsa da, hâlâ birinci el ürün seçenekleri ile baş edemeyecek kadar sınırlıdır. Yeni bir şeye ihtiyacınız olduğunda her seferinde ikinci el almak mümkün değil, ihtiyacınız olan ürün ikinci el olarak satılan bir ürün olmayabilir, satılıyorsa zevkinize uymayabilir, uyduysa da bedeni uygun olmayabilir. Bütün bunlar bir yana iç çamaşırı veya mayo gibi bazı ürünlerin ikinci el alım satımı hijyenik olmayabilir. 

Kısaca her ne kadar ikinci elin sürdürülebilirliğini savunsak da, sürdürülebilirliğe dair diğer her alanda olduğu gibi kendimizi %100 adamak oldukça zor. Bu nedenle de ölçülü bir yaklaşım öneriyoruz. Dolabınızın baştan aşağı sadece ikinci el ürünler içermesini beklemek de makul değil. Fakat eğer yeni bir giysiye ihtiyacınız varsa ikinci el mağazalarına ve uygulamalarına göz atmakta da fayda var. Kim bilir, belki de başka kimsede olmayan ve sizi tamı tamına yansıtan parçalar bulursunuz. 

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.