Econyl® Kumaş Hakkında Merak Ettikleriniz

Econyl® Kumaş Hakkında Merak Ettikleriniz

Econyl®  nedir?

Econyl® ipliği, geri kazanılmış naylon ve plastik atıklardan üretilen bir naylon kumaş alternatifidir. Bu kumaşın üretimi sayesinde plastiğin çevre üzerindeki negatif etkilerini azaltmayı amaçlayan İtalyan şirket Aquafil tarafından 2010’lu yılların başlarında geliştirilmeye başlanmış, ardından da 2011’in sonunda da üretime geçmiştir.

Balıkçılıkta kullanılan ağlar naylonun en yaygın kullanımlarından birisidir. Kullanım sonrası çoğu zaman bu ağlar denize veya okyanusa atılır, ve kocaman adalara dönüşene kadar orada birikirler. 

Aquafil bu çevresel krizden ilham olarak, naylonun ekosisteme verdiği zararı azaltabilecek bir alternatif üretme çalışmaları sonucunda Econyl® kumaşı geliştirdi.

Econyl® Kumaş özellikleri nedir?

Econyl® kumaş polyester kumaş ile benzer özelliklere sahiptir. Esnek, yumuşak ve sıkı dokumadır. Dayanıklılığı ile öne çıkar, doğal bir elyaf olmadığı için suyu pamuk ile kıyaslanınca daha az tutar ve hızlı kurur. Dayanıklılığı Econyl®  kumaşı aktif giyimde, özellikle yüksek yoğunluktaki antrenmanlarda sıkça tercih edilen bir kumaş haline getirdi. 

Diğer yandan da ısıya oldukça dayanıksız bir kumaştır. O nedenle ürünleri uzun süre kullanabilmeleri için tüketicilerin her zaman düşük sıcaklıklarda yıkamaları ve asla ütü yapmamaları tavsiye edilir.  

Econyl® Kumaş nasıl üretilir?

Econyl® ipliğinden kumaş, geri kazanılmış naylon ve plastik atıkların önce en küçük parçalarına kadar ayrılması sonra da iplik olarak dokunması ile üretilir. Aslında ham halinde oldukça sert ve esnek olmayan bir madde iken, kumaş olarak dokunma sürecinde esnekliğini ve yumuşaklığını kazanır. 

Econyl® üretim süreci yeni naylon üretimi gerektirmiyor, bu sayede daha az fosil yakıt tüketimi gerektirir.

Econyl® İpliğinden Kumaş nerelerde kullanılır?

Econyl® sıklıkla tekstilde kullanılır. Spor ve aktif giyimin yanı sıra çorap ve pantolonlarda da kullanımı tercih edilir. Polyestere benzer özellikleri sayesinde son dönemlerde mayo ve bikini üretiminde de da kullanılmaya başlandı. 

Aynı zamanda halı yapımında da kullanım için ideal bir iplik türüdür. Endüstriyel alanlarda da kullanılan Econyl®, naylonla yapılan halat ve iplere bir alternatif olarak önerilmektedir. 

Econyl® Kumaş Çeşitleri

Şu anda Econyl® iki tür iplik olarak üretilmekte. Bunlardan birincisi Halı Elyafı ve ikincisi de Tekstil Elyafı. Econyl® ipliği halı üretiminde de oldukça popüler ve kullanımı da hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Halı endüstrisinde hızla naylon ipliğin yerini aldı ve çevreye duyarlı tüketicilerin kalbini kazandı. 

Tekstil Elyafı aslında Halı Elyafına benzeri ama çok daha yumuşak ve esnek versiyonudur. Halı Elyafına kıyasla çok daha kolay boyanabilir. 

Econyl® Kumaşın Çevreye Faydaları

Econyl® kumaş çevreye iki farklı yarar sağlamaktadır. Birincisi doğaya atılan naylon ürünlerin yeniden değerlendirilmesini sağlaması. Doğada çözünmeyen naylon deniz canlılarının ekosistemlerine karışarak balıklara, yunuslara, deniz kaplumbağalarına ve diğer bütün organizmalara zarar verir. Gerek ağızlarına, boyunlarına veya vücutlarına dolanıp hareketlerini kısıtlamaları olsun, gerekse ekosistemde gerekli olan dengeyi bozarak beslenmelerine engel olmaları olsun, naylonun su altı hayatına negatif etkisi akıl almaz büyüklükte. Naylonların bir kısmının da olsa su altında birikmesine engel olan Econyl® ipliğinden kumaş bu sayede yarar sağlamakta.

İkinci büyük etken ise Econyl® üretiminde yeni naylon üretilmiyor oluşu. Bu, ilk olarak ileriki safhalarda daha az atık oluşması ile sonuçlanıyor. İkinci olarak da naylon üretiminde kullanılan fosil yakıtlara gerek kalmaması anlamına geliyor. Böylece hem daha az yenilenemez kaynak harcanmış, hem de bu kaynakların harcanması sırasında da ortaya çıkan atıklardan kaçılmış oluyor.  

Econyl® ipliğinden üretilen kumaş sağlıklı mıdır?

Econyl® kumaşın sağlığımıza bir zararı yoktur. Üretim sürecinde herhangi bir zehirli kimyasal kullanılmamaktadır ve insan sağlığına herhangi bir etkisi bulunamamıştır. Econyl® ipliğinden üretilen giysilerinizi gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz.

Üretiminde zararlı kimyasallar kullanılmamasına ek olarak, geri dönüştürülmek üzere toplanan naylonlar ipliğe dönüştürülmeden önce depolimerizasyon isimli bir işlemden geçerler. Bu işlem sırasında materyal en ufak partiküllere kadar ayrılır ve bu partiküllerin arasından sadece ipliğin yapımında kullanılacak olanlar ayrılır. Yani başka bir deyişle orijinal üretiminde zehirli kimyasallar kullanılmış bir naylon olsa dahi, Econyl®‘e dönüşüm sürecinde o kimyasallardan ayrılır. 

Econyl® ipliğinden üretilen kumaş günümüzde, Gucci, Burberry, Prada ve Adidas gibi aşina olduğunuz bir çok markanın ürünlerinde kullanılmaktadır. Sadece giyim değil birçok farklı endüstride kullanılan Econyl® için bu daha yolun başlangıcı. Gelecek yıllarda popülerleşmeye devam edeceğinden ve gitgide daha fazla alanda ve daha fazla marka tarafından kullanılmaya devam edeceğinden şüphemiz yok. 

Econyl® ipliğinden üretilen ürünlerimize göz atmak için buraya tıklayın!

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.