Yoga Taytı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Taytlar artık gündelik hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri. Hemen hemen her kadının gardırobunda en az bir adet taytı var. Giderek daha popüler ve kullanışlı bir parça haline gelen taytlar artık işe giderken bile giyilebiliyor. Evde, dışarda kahve içmeye çıktığınızda, bir kokteyl davetinde, seyahat edeken ve daha bir çok yerde her türlü kadının farklı tarz ve modellerde tayt giydiklerini görüyoruz. Tabi ki tatylar da model, renk, kesim, materyal olarak farklılıklar gösteriyor. İster gün içinde dışarı çıkarken, ister spor yaparken giyecek olun tayt satın almadan önce ne istediğinizi bilmeniz önemlidir. Tayt almadan önce ilk olarak bu taytı ne için kullanacağınızı, amaçlarınız ne olduğunu bilmeniz size alışveriş yaparken yardımcı olabilir. 

Beden Ölçü Tablosuna Danışın

Belki de ilk yapmanız gereken hangi beden olduğunuza ve hangi beden ürünün içinde rahat edeceğinize karar vermek. İnternetten tayt veya herhangi bir şey satın alırken her zaman beden ölçü tablosuna bakmak size bir fikir verecektir. Satın almak istediğiniz markanın size sunduğu beden ölçü tablosuna bakın. Çünkü ölçüler ve kalıplar markadan markaya farklılık gösterir.  Eğer iki farklı beden arasında kalıyorsanız büyük beden almayı düşünebilirsiniz. Çünkü büyük bedeni her zaman tadilat ile vücudunuza uydurmanız daha kolay olacaktır.

Bacak Boyuna Dikkat Edin

Tayt tasarımları taytın bacak boyu ile alakalıdır. Taytınızın ne kadar uzun olmasını istiyorsunuz? Bilekte biten bir tayt mı arıyorsunuz, ekstra uzun mu veya capri uzunluğunda bir tayt mı istiyorsunuz? Belki de dizde biten bir model ile daha rahat edeceksiniz. Her taytın farklı kullanımları alanları vardır. Örneğin bilekte biten bir tayt günlük kullanım için idealken, daha kısa taytlar spor için tercih edilebilir.

Vücut Tipinize Bakın

Tayt modelleri vücut tipleri ile farklılık gösterir. Nasıl her beden birbirinden farklıysa, her bedene en uygun renk, kalıp, kesim, kumaş dokusu da farklıdır. TBunu yüz hatlarınız ve saç kesimi arasındaki ilişki gibi de düşünebilirsiniz. Giydiğiniz taytın bacak boyu vücut tipinize vurgu yapabilir. Genel geçer görüş dizde biten taytların daha geniş bacak tipleri ile daha uyumlu, 3/4 taytların ise daha ince bacak tipleri ile uyumlu olduğu yönündedir.. Bileğe kadar inen taytlara baktığımızda her bacak tipine uygun olduklarını söylemek mümkün. Uzun taytlar özellikle topuklu ayakkabı ile giyildiğinde bacaklarınızı daha da uzun gösterirler.

Renge Dikkat Edin

Siyah ve koyu renk taytlar vücudunuzu inceltikleri için daha popüler ve kullanışlıdırlar. Aynı zamanda koyu renkleri diğer parçalarla kombinlemek çok daha kolaydır. Daha açık renkler ise bacaklarınıza dikkat çeker çünkü açık renk vücudunuzun alt tarafına doğru bir vurgu yapar. Eğer taytı giydiğinizde bacaklarınızın çok dikkat çekmesini istemiyorsanız veya bacaklarınız daha ince gözükmesini istiyorsanız o zaman açık tonlardan ve desenlerden uzak durup daha koyu renkler tercih edebilirsiniz.

Bel Kesimine Dikkat Edin

Tayt satın alırken ürünün ağından bel kısmına kadar olan kısmına dikkat etmeniz önemli bir faktör.  Ağ bölgesinden bele kadar olan bölge taytın yüksek bel, normal kesim mi yoksa düşük bel bir model olup olmadığını gösterir. Vücut tipinize ve de kendisnizi nasıl rahat hissettiğinize göre düşük veya yüksek bel bir taytı tercih edebilirsiniz. Eğer daha kıvrımlı bir vücuda sahipseniz taytın belinize mi yoksa kalçanıza mı bir destek ve toparlama hissi yaratmasını tercih edip kararınızı buna göre verebilirsiniz. Eğer belinizde fazlalarınız var ise belki taytın bel bölgesini kapatmasını tercih edebilirsiniz. Eğer çoğu insandan daha kıvrımlı bir kalçaya sahipseniz ve bel bölgeniz daha düz ise düşük bel taytlar ile daha rahat edebilirsiniz.

Toparlayıcılık

Kimi tayt yapıldığı kumaşa göre daha toparlayıcı ollur. Toparlayıcı taytların sıkılık oranları yüksektir. Bu da genelde hareket alanımızı kısıtlıar. Bu nedenle kişisel tercihlerinize göre taytlarınızın sıkılığına göre alışveriş yapmanız en iyisi olacaktır. Sizi 2 cm inceltecek olan taytları günlük kullanım için tercih etmek daha rahat olabilir. Önemli olan neyin içinde rahat ettiğinizi bilmek. Eğer çok sıkı taytlar sizi bunaltıyorsa ve üzerinizdeki taytın ‘yok’ hissini tercih ediyorsanız o zaman esnek ama çok sıkmayan taytlar size daha uygun. 

Pamuk vs. Polyester

Piyasadaki taytların çoğu sentetik kumaşlardan, yani polyester, naylon, spandex gibi kumaşlar sentetik kumaşlardır. Viskoz, pamuk, bambu gibi kumaşlar ise doğal elyaflardan üretilirler. Sentetik kumaşların üretim amaşı daha karmaşık ve uzundur, çoğu petrol türevi kaynaklardan üretilir. Doğal kumaşlar ise doğada bulunan kaynaklardan temin edilirler ve üretim süreçleri sentetik kumaşlara göre daha basittir. Sentetik kumaşların en önemli özellikleri belki de daha dayanıklı olmalarıdır. Hava geçirgenlikleri daha az olabilir fakat pamuk bir tayta göre çok daha uzun ömürlüdürler. Hava geçirmedikleri için teriniz kumaşa geçmez. Başka bir deyişle terinizi emmezler. Spor yaparken giydiğiniz taytın veya büstiyerin terinizi emmemesi ise tamamen bir tercih meselesidir. Kimisi için hijyen daha önemli iken kimimizin kozmetik tercihleri olabilir. Yani teirmizin giysimizde gözükmesini istemeyebiliriz.  Önemli olan seçeneklerimizi ve tercihlerimizi bilmektir. Terinizi emmeyen bir tayt demek terinizin vücudunuzda kuruyacağı anlamına gelir. 

İç göstermemesi

Bütün kadınların tayt seçerken aradığı ortak özellik iç göstermemesidir. Kimse iç hatlarını belli eden bir tayt giyerken kendini rahat hissettiğini söyleyemez. Bu nedenle doğal elyaflardan kendi atölyemizde kesip diktiğimiz taytlarımızı bazı modellerde tüm taytı çift katlı diğer modellerde kalça bölgesini çift katlı olarak üretiyoruz. 

Tayt alırken hem çok kullanışlı, işlevselliği yüksek bir tayt alıp bu taytla bir çok farklı aktivite yapmanız mümkün. Ayma Yoga Ekibi olarak en büyük amacımız ise dolabınızdaki en sevdiğiniz taytı sizlere sunmak.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir