Lıfestyle

Tükenmeyen Hediyeler

Yılın son hafta sonu geldi! Hala sevdiklerinize yılbaşı hediyelerini almadıysanız bu sene tükenmeyen hediyelerinizi hazır etmenizi tavsiye ederiz. Bu da ne demek şimdi demeden hemen açıklayalım. Black Friday, Cyber Monday, Yılbaşı İndirimleri derken yine bol keseden harcadık. Tüketim ekonomisini desteklemek iyi güzel tabii, ancak ürünler tüketilirken dünyaya bıraktığı izler bizleri üzüyor… Hem de bu tüketimin tüm dünya çapında gerçekleştiğini düşündüğümüzde. İklim krizi, Yedinci Kıta ve bilumum çevre sorunları ile boğuşurken, doğal hayatı yaşatalım derken hatırlamamız gereken şey aslında dünyanın zaten her şekilde yaşamaya devam edeceği. Söylememiz gereken ama söylemeye korktuğumuz şey ise “İnsan türünü yaşatalım/kurtaralım!”

Tüketicinin bilinçlenmesi

Odaklanılması gereken üreticileri bilinçlendirmek değil, tüketicileri bilinçlendirmek. Bireylerin seçimlerini yaparken bilinçli olmalarını sağlamak. Tüketiciler ve müşterilerden gelen talepler değiştikçe üreticilerin bizlere sundukları da değişecektir. Bir şeyi satın almadan önce, ürünlerin nereden, nasıl geldiğini düşünmemiz ve israf kültürünün bir parçası olduğumuzun farkında olmamız önemli. Bu yüzden, bu yeni yılda farklı bir hediye vermenin güzel olacağını düşündük. Sevdikleriniz için bağlarınızı güçlendirecek güzel anılar yaratacak hediyeler düşündük. Bu hediyeleri ortaya çıkarırken belki de daha az kaynak harcayacak, daha az atık üreteceksiniz.

Bir şarkı besteleyin
Bir resim yapın
Şiir yazın
Saksıda bir bitki hediye edin
Ekmek yapın
Beraber hamama gidin
Tiyatro, konser bileti hediye edin
Vakıflara yardımda bulunun
Online kurslara, eğitimlere üyelik alın

Özetle, bu yeni yılda (veya herhangi özel bir günde, birine bir hediye vermek istediğimiz zaman) karşımızdakine onları sevdiğimizi, onların varlıklarının hayatımızı zenginleştirdiğini söylemenin bir çok farklı yöntemi olduğunu anımsayalım. ‘Hediye alma/verme’ hareketine daha çok düşünce ve emek katarak hediyeleri kişiselleştirdiğimizde paylaştığımız anları belki de yıllar boyu hatırlanır kılacak paylaşımlar yaratmış oluyoruz. Hayat da yaşamış olduğumuz anlardan ibaret olduğuna göre bu anları en güzel anılara dönüştürüp olabildiğince kendimizden, sevdiklerimizle sevgi dolu kılalım. Biz olalım, kendimiz gibi olalım.

İyi seneler.

Back to list
Bir cevap yazın