Haftada Bir Yoga Yapmak

İsterseniz yoğun bir yoga dersi olsun veya meditasyon ağırlıklı bir yoga dersi olsun, yoganın sağlığımız üzerinde etkileri tartışılmaz. Yoga yaparken hareket ediyoruz, nefesimizi dinliyoruz, sakinleşiyoruz, terliyoruz, yoruluyoruz. Yoga ile diğer sağlık ve hareket trendlerine olan ilgi giderek arttıkça bu trendlerin faydalarına dair yapılan çalışmalar da artmakta. Belki yoga dersinden sonra kendinizi iyi hissetmeniz kimisine yeterli bir kanıt olarak gelmiyordur. Şanslıyız ki bu konuda yapılmış çalışmalar bize yol gösteriyor.

Journal of Alternative and Complementary Medicine’ da  (Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi) yayımlanan bir  araştırmaya göre ise haftada bir yoga dersine giden 30 klinik olarak depresyon tanısı konmuş hastanın GABA düzeylerini yükselttiği gözlemlenmiş. GABA düzeyleri yükselen hastalar hem sakinleştiler hem de endişeleri hallerinde düşüş yaşandı. Boston Tıp Fakültesi’nde yapılan bir başka araştırmaya göre yoganın depresyondaki bireylere iyi geldiği, özellikle yoganın yavaş ve metodik yapılan hareketleri hızlı hareketlere göre daha faydalı olduğu, bu yavaş hareketlerin bireylerin sakinleşmesine yardım ettiği gözlemlendi.

PEKİ GABA DÜZEYİ NEDİR?

GABA, merkezi sinir sistemimizin önemli bir nörotransmiteri. Hem bedensel hem de zihinsel fonksiyonları kontrol ediyor. GABA transmiterleri önleyici özelliklere sahip oldukları için depresyon ve anksiyete düzeylerini ve semptomlarını düzenlemede yardımcı oluyor. 30 kilinik depresyon hastası 3 ay boyunca farklı sayılarda 90 dakikalık Iyengar yoga dersine katıldılar ( Iyengar yoga, B.K.S. Iyengar’ın Hatha presnsipleri ile geliştirdiği bir yoga türüdür ve günümüzde en  çok yapılan yoga türü olarak kabul edilir). Kimisi hafta 3 kez kimisi haftada 2 kez kimisi de yalnızca bir ders olmak üzere 90 dakikalık derslere girdi. Derslerden önce ve sonra beyinlerinin MRI’sı çekilen hastaların klinik depresyon tanıları takip edildi.

SONUÇ

Haftada en az bir yoga dersine devam eden hastaların GABA düzeylerinin yükseldiği gözlemlendi. Araştırmanın sonunda haftada bir kere de olsa yoga dersine gitmenin bireyin üzerinde hem depresyon hem anksiyete düzeylerinde düzeltici etkileri saptandı. GABA’nın endişe duygularını azaltıcı özelliklerinin yanı sıra hem gevşeme ve kendini rahat hissetme hem de kaliteli uykuya yardımcı olma gibi faydaları olduğu kanıtlanmış oldu.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir