Yoga Taytı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yoga Taytı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Taytlar artık gündelik hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri. Hemen hemen her kadının gardırobunda en az bir adet taytı var. Giderek daha popüler ve kullanışlı bir parça haline gelen taytlar artık işe giderken bile giyilebiliyor. Evde, dışarda kahve içmeye çıktığınızda, bir kokteyl davetinde, seyahat ederken ve daha bir çok yerde her türlü kadının farklı tarz ve modellerde tayt giydiklerini görüyoruz. Tabi ki taylar da model, renk, kesim, materyal olarak farklılıklar gösteriyor. İster gün içinde dışarı çıkarken, ister spor yaparken giyecek olun tayt satın almadan önce ne istediğinizi bilmeniz önemlidir. Tayt almadan önce ilk olarak bu taytı ne için kullanacağınızı, amaçlarınız ne olduğunu bilmeniz size alışveriş yaparken yardımcı olabilir. 

Kaliteli Tayt Nasıl Anlaşılır?

Sonsuz yoga taytı model seçenekleri arasında hangisini tercih etmeniz gerektiğini seçmek zor olabilir. Doğal elyaf mı seçmelisiniz yoksa polyester mi? Yoga taytınız esnek ve yumuşak mı olmalı yoksa sıkı ve destekleyici mi? Her ne kadar bu soruların cevapları size ve tercihlerinize bağlı olsa da, taytınızın kalitesini ve yoga sırasında kullanışlı olup olmayacağını kontrol edebilmeniz için bazı kıstaslar var.

Kaliteli tayt tercih etmeniz hem satın aldığınız ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlar, hem de onu giyerken yaptığınız egzersizlerden daha çok verim almanıza yardımcı olur.

  • Dikiş: Taytınızın dikişlerine ekstra özen göstermek ve kaliteli olup olmadıklarını kontrol etmek sizi daha sonra karşılaşabileceğiniz bir çok problemden kurtarabilir. Her ne kadar dikişler pek görünmeyen bu nedenle de üzerine pek düşünülmeyen bir detay olsa da, aslında sadece tayt değil her giyim ürününün en önemli noktalarından bir tanesi. Dikişlerinin sağlam olması taytın sökülme ihtimalini azaltacak ve daha dayanıklı kılacaktır. Eğer dikişlerin yanından kumaşı ayırıp hafifçe çekerseniz dikişlerin sıkı olup olmadığını görebilirsiniz. Artı olarak dikişlerin içine overlok çekilmiş olması ekstra sağlamlık katar.
    Dikişlerin sağlamlığı ile birlikte ciltte nasıl hissettirdiği de önemlidir. Eğer içte bulunan dikişleri temiz bir şekilde yapılmadıysa taytı giydiğinizde bacaklarınızı rahatsız edebilir ve kaşındırabilir. O nedenle taytınızın iç dikişlerine bakmayı ihmal etmeyin.

  • Kumaş: İnternetten alışveriş yaparken her zaman kumaş hakkında verilen bilgilere dikkat edin. Kumaş içeriğinin ne olduğu bilgisini açıkça veren markalardan alışveriş yapmaya çalışın. Böylece kargonuz ulaştığında bir sürpriz ile karşılaşmazsınız.
    Kumaşa dokunduğunuzda tutarsızlık hissederseniz, kumaşın bazı kısımları daha ince veya daha sönmeye meyilli gibi görünüyorsa bu düşük kalite habercisi olabilir. Benzer şekilde kumaşı kaldırıp ışığa tuttuğunuzda ışığın kumaşın her tarafından eşit derecede geçmesi, kumaşın her yerinin eşit kalınlıkta olduğunu gösterir.

  • Esneklik: Yoga taytı satın alırken en önemli faktörlerden birisi de esnekliğidir. Eğer yeterince esnek olmayan bir tayt ile yoga yapmaya çalışırsanız esnekliğinizi ve hareket alanınızı kısıtlayabilir. Yoga hareketleri sırasında hareketlerinizi rahatça yapabilmeniz için taytınızın kumaşının esnekliğini test etmeniz çok önemli.  Bunu kumaşı elinize alıp önce yatay şekilde sonra da dikey şekilde esnetmeye çalışarak yapabilirsiniz. 4 yöne esneyen kumaşlar yoga ve pilates gibi antrenmanlar sırasında hareket alanınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Beden Ölçü Tablosuna Danışın

Belki de ilk yapmanız gereken hangi beden olduğunuza ve hangi beden ürünün içinde rahat edeceğinize karar vermek. İnternetten tayt veya herhangi bir şey satın alırken her zaman beden ölçü tablosuna bakmak size bir fikir verecektir. Satın almak istediğiniz markanın size sunduğu beden ölçü tablosuna bakın. Çünkü ölçüler ve kalıplar markadan markaya farklılık gösterir.  Eğer iki farklı beden arasında kalıyorsanız büyük beden almayı düşünebilirsiniz. Çünkü büyük bedeni her zaman tadilat ile vücudunuza uydurmanız daha kolay olacaktır.

Bacak Boyuna Dikkat Edin

Tayt tasarımları taytın bacak boyu ile alakalıdır. Taytınızın ne kadar uzun olmasını istiyorsunuz? Bilekte biten bir tayt mı arıyorsunuz, ekstra uzun mu veya capri uzunluğunda bir tayt mı istiyorsunuz? Belki de dizde biten bir model ile daha rahat edeceksiniz. Her taytın farklı kullanımları alanları vardır. Örneğin bilekte biten bir tayt günlük kullanım için idealken, daha kısa taytlar spor için tercih edilebilir.
3/4 Viskoz Taytımıza göz atmak için tıklayın.

Vücut Tipinize Bakın

Tayt modelleri vücut tipleri ile farklılık gösterir. Nasıl her beden birbirinden farklıysa, her bedene en uygun renk, kalıp, kesim, kumaş dokusu da farklıdır. Bunu yüz hatlarınız ve saç kesimi arasındaki ilişki gibi de düşünebilirsiniz. Giydiğiniz taytın bacak boyu vücut tipinize vurgu yapabilir. Genel geçer görüş dizde biten taytların daha geniş bacak tipleri ile daha uyumlu, 3/4 taytların ise daha ince bacak tipleri ile uyumlu olduğu yönündedir.. Bileğe kadar inen taytlara baktığımızda her bacak tipine uygun olduklarını söylemek mümkün. Uzun taytlar özellikle topuklu ayakkabı ile giyildiğinde bacaklarınızı daha da uzun gösterirler.

Renge Dikkat Edin

Siyah ve koyu renk taytlar vücudunuzu incelikleri için daha popüler ve kullanışlıdırlar. Aynı zamanda koyu renkleri diğer parçalarla kombinlemek çok daha kolaydır. Daha açık renkler ise bacaklarınıza dikkat çeker çünkü açık renk vücudunuzun alt tarafına doğru bir vurgu yapar. Eğer taytı giydiğinizde bacaklarınızın çok dikkat çekmesini istemiyorsanız veya bacaklarınız daha ince gözükmesini istiyorsanız o zaman açık tonlardan ve desenlerden uzak durup daha koyu renkler tercih edebilirsiniz.

Bel Kesimine Dikkat Edin

Yoga taytı satın alırken ürünün ağından bel kısmına kadar olan kısmına dikkat etmeniz önemli bir faktör.  Ağ bölgesinden bele kadar olan bölge taytın yüksek bel, normal kesim mi yoksa düşük bel bir model olup olmadığını gösterir. Vücut tipinize ve de kendinizi nasıl rahat hissettiğinize göre düşük veya yüksek bel bir taytı tercih edebilirsiniz. Eğer daha kıvrımlı bir vücuda sahipseniz taytın belinize mi yoksa kalçanıza mı bir destek ve toparlama hissi yaratmasını tercih edip kararınızı buna göre verebilirsiniz. Eğer belinizde fazlalarınız var ise belki taytın bel bölgesini kapatmasını tercih edebilirsiniz. Eğer çoğu insandan daha kıvrımlı bir kalçaya sahipseniz ve bel bölgeniz daha düz ise düşük bel taytlar ile daha rahat edebilirsiniz.

Toparlayıcılık

Kimi tayt yapıldığı kumaşa göre daha toparlayıcı olur. Toparlayıcı taytların sıkılık oranları yüksektir. Bu da genelde hareket alanımızı kısıtlar. Bu nedenle kişisel tercihlerinize göre taytlarınızın sıkılığına göre alışveriş yapmanız en iyisi olacaktır. Sizi 2 cm inceltecek olan taytları günlük kullanım için tercih etmek daha rahat olabilir. Önemli olan neyin içinde rahat ettiğinizi bilmek. Eğer çok sıkı taytlar sizi bunaltıyorsa ve üzerinizdeki taytın ‘yok’ hissini tercih ediyorsanız o zaman esnek ama çok sıkmayan taytlar size daha uygun.
Yokluk hissi yaratan Basic Viskoz Taytımıza göz atmak için tıklayın.

Pamuk vs. Polyester

Piyasadaki taytların çoğu sentetik kumaşlardan, yani polyester, naylon, spandex gibi kumaşlar sentetik kumaşlardır. Viskoz, pamuk, bambu gibi kumaşlar ise doğal elyaftan üretilirler. Sentetik kumaşların üretim aşaması daha karmaşık ve uzundur, çoğu petrol türevi kaynaklardan üretilir. Doğal kumaşlar ise doğada bulunan kaynaklardan temin edilirler ve üretim süreçleri sentetik kumaşlara göre daha basittir. Sentetik kumaşların en önemli özellikleri belki de daha dayanıklı olmalarıdır. Hava geçirgenlikleri daha az olabilir fakat pamuk bir tayta göre çok daha uzun ömürlüdürler. Hava geçirmedikleri için teriniz kumaşa geçmez. Başka bir deyişle terinizi emmezler. Spor yaparken giydiğiniz taytın veya büstiyerin terinizi emmemesi ise tamamen bir tercih meselesidir. Kimisi için hijyen daha önemli iken kimimizin kozmetik tercihleri olabilir. Yani terimizin giysimizde gözükmesini istemeyebiliriz.  Önemli olan seçeneklerimizi ve tercihlerimizi bilmektir. Terinizi emmeyen bir tayt demek terinizin vücudunuzda kuruyacağı anlamına gelir.
Organik Pamuk Basic Taytımıza göz atmak için tıklayın.

İç göstermemesi

Bütün kadınların tayt seçerken aradığı ortak özellik iç göstermemesidir. Kimse iç hatlarını belli eden bir tayt giyerken kendini rahat hissettiğini söyleyemez. Bu nedenle doğal elyaftan kendi atölyemizde kesip diktiğimiz taytlarımızı bazı modellerde tüm taytı çift katlı diğer modellerde kalça bölgesini çift katlı olarak üretiyoruz. Tayt alırken hem çok kullanışlı, işlevselliği yüksek bir tayt alıp bu taytla bir çok farklı aktivite yapmanız mümkün. Ayma Yoga Ekibi olarak en büyük amacımız ise dolabınızdaki en sevdiğiniz taytı sizlere sunmak.

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.