Sürdürülebilir çamaşır yıkama için 5 ipucu

Sürdürülebilir çamaşır yıkama için 5 ipucu

Sürdürülebilirlik hakkındaki tartışmaların büyük bir kısmı sürdürülebilir satın alım pratikleri üzerine kurulu. Fakat halihazırda sahip olduğumuz ürünlerin kullanılabilirlik süresini arttırmak için neler yapılabileceğini pek de konuşmuyoruz.

Giysilerimize özen göstermek ve bakım yapmak ürünlerin sürdürülebilirliğinde aslında çok önemli bir nokta. O nedenle bu yazımızda sizlere sürdürülebilir çamaşır yıkama pratikleri ve ürün bakımı hakkında bir takım ipucu vermek istedik.

Giysilerinizi daha az yıkayın.

Çamaşır makinesini çalıştırmak için bütün makinayı dolduracak kadar çamaşır birikmesini bekleyin. Böylece enerji ve su tasarrufu yapmış olursunuz.

Ek olarak, hangi giyim ürünlerinin ne sıklıkla yıkanması gerektiğini öğrenin. Örneğin kot pantolonları her giyim sonrasında yıkamanıza gerek yok, 3 ila 10 giyimde bir yıkamanız yeterli olacaktır.

Giysilerinizin yıkama arasındaki ömrünü uzatmak için iç giyim ürünleri kullanmayı da deneyebilirsiniz. Mesela, yün kazaklarınızı 1 defa giydikten sonra yıkamak yerine içine bir kısa kollu t-shirt giyebilir ve o t-shirtü yıkayabilirsiniz. Böylece daha hassas ürünlerinizin de ömrünü uzatmış olursunuz.

Soğuk su ile yıkayın.

Çamaşır yıkarken kullanılan elektriğin çoğunluğunun yıkama suyunu ısıtmak için harcandığını biliyor muydunuz? Çamaşır makinenizi başlatmadan önce ayarlardan suyun sıcaklığını düşürerek hem enerji tasarrufu yapmış olursunuz hem de giysileriniz daha az zarar görmüş olur. 

Doğa dostu çamaşır deterjanlarını tercih edin.

Daha az yıkasanız bile, eninde sonunda çamaşır yıkamak zorunda kalacaksınız. O nedenle doğaya daha az zararlı deterjanları kullanmayı deneyebilirsiniz. Alışık olduğumuz klasik deterjanlar genellikle sentetik kimyasallar içeriyor, o kimyasallar da suya karışıp çevreye zarar verebiliyor. 

Hem içerik olarak daha temiz hem de daha az plastik paketlemeye sahip deterjanları araştırabilir ve deneyebilirsiniz. İlk denediğinizde hemen memnun kalmayabilirsiniz, bu çok doğal. Hepimiz hayatımız boyunca kimyasal dolu ve çok yoğun deterjanlara alıştık. O nedenle daha doğal içerikli deterjanlar başta temizlemiyormuş gibi gelebilir.  Farklı marka ve çeşitleri deneyip memnun kalacağınız bir tanesini bulacaksınızdır.

Doğal yollarla kurutun.

Ev aletlerinde sürekli daha az elektrik kullanan modeller çıkıyor. Buna rağmen kurutma makinaları en çok elektrik kullanan ev aletlerinden birisi. Yeni bir kurutma makinesi modeli bile çamaşır makinesi, buzdolabı ve bulaşık makinesinin toplamından fazla elektrik tüketebilir.

Dolayısıyla çamaşırlarınızı mümkün oldukça doğal şekilde kurutmaya çalışın. Bu şekilde giysilerinizin dayanıklılığını da arttırmış olursunuz çünkü kurutma makinaları çamaşırlarımıza en çok zarar veren faktörlerden birisi. Aynı şekilde doğal kurutma ile çamaşırlarınızda küçülme veya sarkma gibi problemler ile de karşılaşmazsınız.

Eğer çamaşır makinesi kullanacaksanız da yumuşatıcı ürünlerden olabildiğince kaçının. Yumuşatıcı ürünler suya karışan bir kimyasal daha anlamına gelir ve giysilerinizi de tahriş eder. Aynı şekilde kurutucu makinelerde kullanılan mendiller de zararlı kimyasallar içerebilir. Onun yerine kurutucu topları kullanabilir, bir veya iki damla esansiyel yağ damlatarak güzel kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Doğal elyaflara yönelin.

Sentetik elyaflardan üretilen ürünler her yıkandığında suya binlerce mikro plastik karışmasına neden oluyor. Yenilenemez kaynaklardan üretilen bu materyallerden salınan mikro plastikler biriktikçe de kocaman çöp adaları oluşturuyor.

Maalesef ki sentetik materyalleri yıkarken mikro plastik salınımının önüne geçmek mümkün değil. O nedenle alışveriş yaparken doğal elyaflara yönelmeniz çamaşır yıkarken suya daha az plastik karışması anlamına gelir. Hem de üretimleri sırasında da daha az yenilenemez enerji ve kimyasal kullanılmış olması gibi artıları da vardır.

Fakat dolabınızda var olan sentetik giysileri ne yapacaksınız? Hepsini toplayıp çöpe atmak bir çözüm değil. Her ne kadar mükemmel bir çözüm olmasa da, sentetik ürünlerinizi çamaşır torbalarında yıkayabilirsiniz. Mikro plastik salınımını %100 azaltmaz ama yine de doğa için daha yararlı bir çözüm yolu sunar.

 

Yukarıda bahsettiğimiz adımlar günlük hayatta rahatlıkla uygulayabileceğiniz çözümler.
Sürdürülebilirlik insiyatiflerinin her zaman gerçekçi veya basit olmadığının farkındayız. Bu gibi pratik ipuçlarının bu nedenle çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede tek başına ufak veya önemsiz kazanımları hep birlikte devasa miktarlara dönüştürebiliriz. 

Hangi kumaşa nasıl bakım yapılması gerektiğini merak ediyorsanız Kumaş Bakım Kılavuzumuza göz atın!

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.