Haftada Bir Yoga Yapmak

Haftada Bir Yoga Yapmak

İsterseniz yoğun bir yoga dersine katılmış olun isterseniz meditasyon ağırlıklı bir yoga dersi yapıyor olun, yoganın sağlığımız üzerinde etkileri tartışılmaz. Yoga yaparken hareket ediyoruz, nefesimizi dinliyoruz, sakinleşiyoruz, terliyoruz, yoruluyoruz. Yoga ile diğer sağlık ve hareket trendlerine olan ilgi giderek arttıkça bu trendlerin faydalarına dair yapılan çalışmalar da artmakta.

Haftada Kaç Gün Yoga Yapmalı?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişecektir. Vücudunuzun düzenli egzersize ne kadar alışık olduğu gibi etkenler bu sorunun cevabını kendinize göre uyarlamanızın en büyük nedeni. Ancak daha net bir şekilde söylemek gerekirse profesyoneller haftada 2 ile 5 defa yoga yapmanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Elbette ki eğer daha önce yoga yapmamış biriyseniz bir anda haftada beş defa yapmaya başlamanız beklenemez. Bu da zaten sizin için iyi olmaz. Yavaş yavaş haftada bir defa ile başlayarak arada dinlenme günleri de bırakarak yoga pratiğinizi arttırmanız en iyisi olacaktır. Bu süreç boyunca vücudunuzun size ne söylediğini de dinlemeyi unutmamalısınız.

Unutmayın ki yoganın amacı bir standarda uymaya çalışmak değil, kendiniz için en iyi olan sonucu elde etmeye çalışmaktır. Dolayısıyla yoga sizin için bir stres nedeni değil, bir rahatlama zamanı olmalıdır. Bu nedenle rahatlamanız için en elverişli ortamları ve maksimum konfor sağlayacak yoga kıyafetleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.  Yoga pratikleri için özel olarak tasarladığımız ürünlerimizi görmek için tıklayın! Yoga yapmak için bir spor salonuna veya yoga atölyesine gitmek zorunda da değilsiniz, evde belki de bir video eşliğinde yoga yapmak da sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Yoga Gün İçinde Ne Zaman Yapılmalı?

Yoga yapmak için en iyi zamanın sabah güne başlamadan önce veya akşam üzeridir. Hangisini seçeceğiniz ise size ve yoga yapma amacınıza bağlı. Eğer sabahları güne başlamadan önce enerji toplama ve dikkat dağılmalarını önlemeyi amaçlıyorsanız sabahları yoga yapmak size uygun olabilir. Eğer günün stresini ve yorgunluğunu atmak istiyorsanız da akşamları yapacağınız bir yoga pratiği tam ihtiyacınız olan şey olabilir. Akşam yemeğinden sonra yapılan yoganın sindiriminize de yardımcı olacaktır. Ancak ağır bir yemek sonrası 3-4 saat beklemek en iyisi.

Her Gün Düzenli Olarak Yoga Yapmanız İçin 5 Neden

Her ne kadar haftada 2 ila 5 defa yoga yapılması ideal olsa da eğer yoga pratiğinde tecrübeniz varsa, her gün çok yoğun olmayacak şekilde yoga yapmamanız için bir neden yok. Hatta tam tersi, düzenli yoga pratiğinin hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir çok yararı olduğu biliniyor. Bunlardan sadece bir kaç tanesini sizinle paylaşmak isteriz.

    1. Yoga, diğer birçok egzersiz türü gibi, vücudumuzun salgılamasını sağladığı hormonlar nedeniyle ardından enerjik ve ferah hissettiriyor. Bir yandan da negatif enerjimizi yönlendirebileceğimiz fiziksel bir dışavurum sağlıyor.

    2. Yoganın içerdiği dönme, eğilme ve esneme gibi hareketler sayesinde bedenimiz rahatlama şansı buluyor ve böylece kendini tedavi edebiliyor. Gün boyunca tecrübe ettiğimiz stres nedeniyle yoga aslında vücudumuzun bulmakta zorlandığı bakım fırsatını sağlar.

    3. Yoga nefese ve pratik edilen hareketlere odaklanmayı teşvik eden bir disiplin olması sayesinde odaklanmaya yardımcı olur. Pratik sırasında düşüncelerimizi bir noktaya toplayarak dikkat dağınıklığını önler.

    4. Gün boyunca hepimizin muzdarip olduğu telefon ve bilgisayar ekranı bağımlılığımız nedeniyle geliştirdiğimiz oturma bozukluklarına yardımcı olur. Dik durmayı, omurgayı düzleştirmeyi teşvik eder ve esneklik sağlar.

    5. Kendinize zaman ayırmak çok önemli. Günde kısa süreliğine dahi olsa zaman ayırıp yoga yapmak kendimize gösterdiğimiz sevgi, şefkat ve kendinizle geçirdiğiniz kaliteli zaman anlamına gelir.

Belki yoga dersinden sonra kendinizi iyi hissetmeniz kimisine yeterli bir kanıt olarak gelmiyordur. Şanslıyız ki bu konuda yapılmış çalışmalar bize yol gösteriyor.

Journal of Alternative and Complementary Medicine’ da  (Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi) yayımlanan bir  araştırmaya göre ise haftada bir yoga dersine giden 30 klinik olarak depresyon tanısı konmuş hastanın GABA düzeylerini yükselttiği gözlemlenmiş. GABA düzeyleri yükselen hastalar hem sakinleştiler hem de endişeleri hallerinde düşüş yaşandı. Boston Tıp Fakültesi’nde yapılan bir başka araştırmaya göre yoganın depresyondaki bireylere iyi geldiği, özellikle yoganın yavaş ve metodik yapılan hareketleri hızlı hareketlere göre daha faydalı olduğu, bu yavaş hareketlerin bireylerin sakinleşmesine yardım ettiği gözlemlendi.

Peki GABA Düzeyi Nedir?

GABA, merkezi sinir sistemimizin önemli bir nörotransmiteri. Hem bedensel hem de zihinsel fonksiyonları kontrol ediyor. GABA transmiterleri önleyici özelliklere sahip oldukları için depresyon ve anksiyete düzeylerini ve semptomlarını düzenlemede yardımcı oluyor. 30 kilinik depresyon hastası 3 ay boyunca farklı sayılarda 90 dakikalık Iyengar yoga dersine katıldılar (Iyengar yoga, B.K.S. Iyengar’ın Hatha presnsipleri ile geliştirdiği bir yoga türüdür ve günümüzde en  çok yapılan yoga türü olarak kabul edilir). Kimisi hafta 3 kez kimisi haftada 2 kez kimisi de yalnızca bir ders olmak üzere 90 dakikalık derslere girdi. Derslerden önce ve sonra beyinlerinin MRI’sı çekilen hastaların klinik depresyon tanıları takip edildi.

Sonuç

Haftada en az bir yoga dersine devam eden hastaların GABA düzeylerinin yükseldiği gözlemlendi. Araştırmanın sonunda haftada bir kere de olsa yoga dersine gitmenin bireyin üzerinde hem depresyon hem anksiyete düzeylerinde düzeltici etkileri saptandı. GABA’nın endişe duygularını azaltıcı özelliklerinin yanı sıra hem gevşeme ve kendini rahat hissetme hem de kaliteli uykuya yardımcı olma gibi faydaları olduğu kanıtlanmış oldu.

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.