Hareket Etmenizi Sağlayacak 5 Neden Bulun

Hareket Etmenizi Sağlayacak 5 Neden Bulun

Düzenli olarak hareket etmenin kilo kontrolü, daha iyi uyuma, kalp damar sağlığı, inflamasyon azalması vb. bir sürü olumlu etkisi fiziksel hem sağlığımız üzerinde gözlemlenmiş, bilimsel araştırmalar ile ortaya konmuştur. Günde ortalama yalnızca 20 dakikalık hareketin bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği ise kanıtlanmıştır. Düzenli olarak hareket etmenin bedensel sağlığımızın yanı sıra bizi duygusal olarak etkilediğini beden, akıl ve ruh sağlığımıza etki ettiğini biliyoruz. Uzun bir koşu veya bir yoga dersinden sonra insanın kendini daha iyi hissettiğini, yaşam enerjisinin yükseldiğini birçoğumuz deneyimlemişizdir.

‘Sağlıklı Olmak’

Hareket edip egzersiz yapmak yalnızca bedensel sağlığımız için değil aynı zamanda ruh ve akıl sağlığımız için de çok önemli. Sonuçta sağlığımız bir bütün ve bütün sistemlerimiz de birbiri içine geçmiş düzenler. Sağlıklı olmak ulaşılacak bir hedef değil, yolculuk. Bu yolculukta ise önemli olan denge. Dünya Sağlık Örgütü de sağlığımızı korumak için her gün düzenli olarak 30 dakika spor yapmamızı öneriyor. Hareketin vücutta depolanan travmayı yok edici ve insanı tedavi edici özelliği vardır.

Peki hareket etmenin, spor yapmanın sağlığımız üzerinde bu kadar açık ve net etkileri olduğunu bilmemize rağmen neden hareket etmekteki motivasyon eksikliği yaşıyor olmamız da çok normal bir durum.   Bazı günler erken uyanıp iş öncesi Youtube’dan hemen bir yoga dersi yapabiliyoruz. Bazen iş çıkışı koşa koşa spor salonuna gidiyoruz. Bazı günler inanılmaz enerji dolu oluyoruz fakat bir sonraki gün yerimizden kalkmaya zorlanıyoruz ve hareket etmek içimizden gelmiyor. Bir günümüz bir günümüze benzemiyor. İçimizden geçenler, kafamızdan geçenler, ruh halimiz, bağırsak sağlığımız vb. bir sürü etken ruh halimizi etkiliyor. Nasıl her gün mutsuz ve düşük motivasyona sahip değilsek, her gün yüksek enerjiye sahip de değiliz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta aktif bir yaşam biçimini en sağlıklı biçimde, kendimize yüklenmeden sürdürmemiz. Bu yazımızda ise hareket etmenize yardımcı 5 nedeni sıraladık.

1) Bir Etkinliğe Hazırlanın

 Heyecanla beklediğiniz bir etkinlik, iple çektiğiniz bir buluşma  sizi hareket etmek için motive edebilir. Enerjinizi yüksek tutmak için bir buluşma, inziva, festival veya workshopa odaklanabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yapacağınız bir tatil, bir kamp serüveni için heyecanla çalışmalarınıza devam etmek çalışma ivmenizi yüksek tutmanızı sağlayacaktır. Kendinizi orada olduğunu hayal edin, bunu hissedin. Eğer bir kaya tırmanışı kampına gidecekseniz yüksek enerji ve motivasyona sahip olmak istersiniz. Aynı zamanda kayada hemen nefes nefese kalmak değil orada olmanın keyfini çıkararak hemen yorulmak, güçten düşmek istemezsiniz. Bunu yapmanın yolu da her gün düzenli olarak bedeninizi hareket etmeye alıştırmak ve hazırlamak. Bedeniniz harekete alıştıkça belli kasları daha çok kullandıkça hamlama hissiniz de azalacaktır.

2) Yakınlara Bakın

Spor yapmak hayatımızın kalitesini arttırmalı. Eğer düzenli olarak hareket etmek bizim için yeni bir durumsa kendimizi dinlemeli ve neye ihtiyacımız olduğuna bakmalıyız. Belki bizim için en kolay şey evimizin etrafında güzel bir rota oluşturup bu rotayı yürümek olabilir. Veya evin yakınlarında, işten eve dönerken yol üstünde bir yer bulabilir ve bu yoldan eve dönebiliriz. Böylece her gün yürümeye başlamış oluruz. Belki de evimiz yakınlarında bir kurs bulup oraya gidebiliriz. Bir dans kursu veya daha önce hiç denemediğimiz BJJ veya Tekvando gibi bir spor.

Belki bir parka yakın oturuyorsunuz ve bu park güzel bir koşu için ideal bir yer. Veya yakınlarda koşacak bir yer yoksa bile güzel bir spor salonu olabilir. Eğer bir spor salonuna yazılmak belli nedenlerden dolayı size göre değilse her gün düzenli olarak spor yapmanızı sağlayacak ve konum olarak size yakın yerlerde neler var ona bakın. Örneğin belki de şehre yakın bir koruluk veya orman var ve evinizden buraya ulaşmak o kadar da zor değil. Bu durumda hafta içi evde veya eve yakın bir yerlerde hareket edebilirsiniz ve hafta sonu açık havada yürüyüşe gidebilirsiniz. Açık havada iste yürüyün ister koşun ister bisiklete binin. Önemli olan açık havada hareket etmeniz hem enerjinizi hem de motivasyonunuzu arttıracaktır.

3) Yeni Bir Spor Bulun

Eğer hareket etmeye alışık değilseniz bu yeni alışkanlığı edinmek için kendinize yardımcı olun. Yeni bir şeye başlamak kolay değildir. Hareket etmek için bir sürü fırsat var. Bu fırsatları değerlendirerek kendinize en uygun hareket yöntemini bulun. Belki şanslısınız ve evinizin yakınında bir havuz var. Belki bir salonda terlemenin size daha uygun olduğunu hissediyorsunuz. O zaman bir spor salonuna veya bir savaş sanatı salonuna yazılabilirsiniz. Yapabileceğimiz onlarca spordan birkaç tanesi yoga, pilates, tai chi, zumba, tango, samba ve farklı dansların yanı sıra doğa sporları, kick boks, brazilian jui jitsu, koşu, spinning, veya basketbol, voleybol gibi takım sporları.

Önemli olan kendinizi dinlemeniz ve ne istediğinizi bulmanız. Neye ihtiyacınız var. Neyden zevk alıyorsunuz? Tek başınıza olmak mı? Takım sporu yapmak mı? Tek başına ama bir grup ile çalışmak mı? Bir öğretmenle mi çalışmak istiyorsunuz veya internet sizin için yeterli mi? Burada en önemli nokta fikirlerinizin sabit olmaması, hareket etmeyi gerçekten istemeniz, hayata sevgi ile atılmanız ve amaçlarınızı ve tutumunu yumuşak tutmanız.

4) Size Motivasyon Katacak Giysiler Bulun

Farkında ve bilinçli alışveriş yapmak hem tüketici hem de üreticiler için çok önemli. İhtiyacımız olmayan herhangi bir ürün aldığımız zaman, ürünler bir iki kere giyilip unutuluyor, dolabımızda eskiyor. Bu durum hem ürünün kendisini hem de üretici için acıklı bir durum. O kadar kaynak ve emek de boşa gitmiş oluyor. Bu noktada yeni alacağınız spor giysilerinin size motivasyon sağlaması muhtemel. fakat alışverişe başlamadan önce nasıl bir ürün istediğinizi, ne renk, hangi model olmasını istediğinizi araştırıp düşünmeniz tüm alışveriş deneyiminiz için verimli olacaktır.

Yoga kıyafetlerimize göz atmak için tıklayın!

Yeni bir spor buldunuz. Kafanızda bir resim var. Şimdi sıra tam anlamıyla harekete geçmek. Sıkça karşılaşılan bir bir durum ise ne giyeceğim sorunsalı. Bu sporu yapanların ne giydiğine bakın. Elinizdeki giysilere bakın. Sonra kendinize giyecek bir şeyler bulun, belki dolabınızdan belki internetten. Eğer uzun süredir hareket etmiş ve sonra ara vermiş biriyseniz de yeni ürünler almak motivasyonunuzu etkileyebilir. Giydiğimiz giysilerin modunuzu, kendimizi nasıl gördüğümüzü ve kendimiz hakkında nasıl hissettiğimiz hakkında olumlu etkileri olduğu da kanıtlandı. Eğer hareket etme konusunda motivasyonunuz düşük ise belki alacağınız yeni bir çift spor ayakkabı, bir aksesuar, bir çift tozluk veya yeni bir spor sütyeni sizi spor yapmaya motive edebilir. Aldığınız bu yeni ürün sizi spor yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır.

Fitness kıyafetlerimize göz atmak için tıklayın!

5) Kendinizden Öğrenin

Ve son olarak, kendimizi bir şeyler yapmaya doğru ittiğimizde kendimiz ve sınırlarımız hakkında bilgiler ediniriz. Yeni alışkanlıklar edinirken çok önemli bir nokta kendimizi dinlememiz gerektiğidir. Ancak kendimizi dinlediğimizde neye ihtiyacımız olduğunu, neyi sevip neyi sevmediğimizi, neyin bizi mutlu ettiğini anlayabiliriz. Uzun bir koşuya çıktığınızda belki vücudunuz artık yeter diyecektir. Veya trekking yaparken en tepeye çıkmana gerek yok diyecektir. Bir yoga pozundayken kaslarımız çok yorulacak ve artık durmak isteyecek. Bu noktada en tepeye çıkmalı mıyım? Kendimi zorlamalı mıyım? Ne kadar zorlamalıyım? Çünkü aktif bir yaşam sürmek bir süreç ve bizleri neyi mutlu ettiği, bize neyin ilham verdiği de sürekli bir değişiyor. O yüzden kendinizi dinleyin, vücudunuza ruhunuza iyi davranın, zaman verin fakat durmasına izin vermeyin. Bu muazzam hayat yolculuğunda hep hareket edin, kendinizi ve bedeninizi tanıyın ve kendinizi hep daha iyiye, güzele, doğruya doğru motive edin.

Yorum yaz

Yorumunuzun yayınlanmadan önce onaylanması gerekmektedir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.