Çeşitli meyve ve sebzeleri (salatalık, biber, domates ve hatta ve hatta karpuz) salamura denilen yani kısacası tuzlu sulu bir karışımda bekletilerek yapılır, daha doğrusu kurulur. Özellikle buzdolabının henüz insan hayatına girmemiş olduğu dönemde yiyecekleri korumak ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir yöntemdir. Yumurta, muz, karpuz, limon, sarımsak, elma, balık, soğan, anlayacağınız bir çok besinin turşusunu kurmak mümkün. Peki turşuları kurduk, sonra yedik, peki ya turşu suyuna ne oluyor? Çoğunlukla atılıyor, dökülüyor. Turşu suyunu atmak yerine içmek de bir çözüm olabilir mi acaba?

Özellikle hareket edip egzersiz yaptıktan sonra turşu suyu içmek vücudunuzun su kaybını gideriyor. Çünkü turşunun sodyumundan kaybettiğimiz tuzları alıyoruz. Belki turşu suyu içince daha da çok susuzluk hissi yaşayacağınızı düşünebilirsiniz ama sadece su içmektense içinde sodyum ve postayum olan bir sıvı içmek susuzluğu daha çabuk dindiriyor. 

Terlediğimizde potasyum kaybediyoruz. Turşu suyundan ise elektrolit alarak vücut performansınızı arttırıyorsunuz. Peki elektrolit nedir? Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum hepsi vücudumuzdaki elektrolitlerdir. Elektrolit seviyelerimiz dengede olduğunda kalp ve damar sistemimiz düzgün çalışır. Sinir sistemimiz ve  en önemlisi bağırsaklarımız sağlıklı demek olur.

Tıp&Spor Bilimi &Egzersiz Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre dehidrasyon yaşanan sporcuların turşu suyu içtikten sonra kas kramplarında  daha çabuk rahatlama yaşadığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar turşu suyunun içindeki sirkenin, boğazımızda ve karnımızda bulunan sinir reseptörlerini aktive ettiği ve bu reseptörlerin kasılan kasları rahatlattığı düşünmektedir. Aynı zamanda turşu suyunun içinde C ve E vitaminleri mevcuttur ve bu vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirirler. Turşu suyu içtiğinizde, turşu fermente bir besin olduğu için bağırsaklarınıza çok iyi gelir. Sindirim sisteminizi daha sağlıklı yapar.

Enerji içecekleri yerine turşu suyunu bir deneyin. Tabi ki her şeyde olduğu gibi neyi ne kadar tükettiğiniz ve ne sıklıkta tükettiğiniz önemlidir. Turşu suyunun tüketmeye başlamadan önce size iyi gelip gelmediğine bakın. Kimine çok şifalı gelen bir besin kiminin vücut dengesi ile uyuşmayabilir. Tabi ki turşu suyu içmek sağlığınıza bir tehlike arz etmemektedir fakat bedenimizi dinlememiz önemli. Neye nasıl tepki verdiğini ölçerek size en uygun ne onu bulmaya çalışın. Sizin vücudunuza en iyi gelen besin ne olursa olsun bunu anlamanız biraz zaman alacaktır. Önemli olan sentetik ve işlenmiş besinlerden uzak durmak.  

Turşuda kullanılan tuzun vücudumuz için önemli. Bedenimize kaliteli tuz almalıyız. Fakat tuz da tıpkı şeker gibi bağımlılık yaptığı ve bu bağımlılığa olan toleransımız yükseldiği için fazla miktarlarda tuz kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Bir dahaki sefere turşunun suyunu dökmektense içmeyi denemeye değer.

Back to list
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir