Gösterilen sonuç sayısı: 4

Tai Chi Nedir? Tai Chi Felsefesi Nedir?

Tai Chi, antik Çin’den gelen içsel çalışma sistemleri arasında en iyi bilinen dövüş sanatlarından biridir. Tai Chi temelleri Qigong’a ve Çin dövüş sanatı tekniklerine dayanan binlerce yıllık bir pratiktir. Tai Chi belki de Çin’in dövüş sanatları arasında en popüler olanıdır. Tai Chi’nin temel ilkeleri Taoizm’e dayanır. Taoizm felsefesinde ise her şeyde doğal bir denge, doğa ile hem ruhsal hem fiziksel bir uyum vardır. 

Taoist felsefe göre her şey, sürekli olarak mükemmel bir uyum içinde işler, çalışır, dönüşür, gelişir. Bu mükemmel denge içinde iki ana enerji vardır: yin ve yang. Yin ve Yan iki zıt enerjidir ama tamamen birbirlerini tamamlarlar.

Yin ve yang doğada, evrende, hayatta, hayatın her alanında mevcuttur ve de yin ve yang her zaman bir uyuma doğru yönelir; bir denge içinde var olur. En klasik anlamda yin ve yang eril ve dişil olarak tanımlanır. Yin yumuşak, esnek, sakin, yang ise sert, katı ve eril olanla ilişkilendirilir.

Metin Bobaroğlu yin ve yangı şöyle tanımlıyor: “ Yin ve Yang, Tao’nun değişim hareketinin devirlerini belirleyen kutupsal sınırlardır. Doruk noktasına ulaşan Yang yerini Yin’e, doruk noktasına ulaşan Yin ise yerini Yang’a bırakır ve Tao’nun tüm belirişleri bu iki kutupsal gücün dinamik etkileşiminden doğar. Yin ve Yang’ın anlamı bir dağın gölgede kalan kısmı ile güneş gören kısmıdır. Şu anda karanlık olan ve az sonra aydınlanacak olan Tao’nun kendisidir”. 

Tai Chi’nin çıkış hikayesi ise Çin dövüş sanatları tarihinin çok derinliklerinden gelir. Tai Chi’nin çıkış efsanesi ise eğlenceli ve ilginç bilgiler içerir. Her kadim pratikte olduğu gibi Tai Chi’nin de gerçek kökenleri belirsizdir. Yapılan hesaplamalara göre Tai Chi’nin fiziksel pratiği 17., 15., 12. ve hatta 8. yüzyıla kadar uzanır. Romantik ve mistik efsanelerden biri efsanevi bir figür ünlü Taoist rahip Zhang Shanfeng’in insanüstü bir yeteneğe ve iç hakimiyete sahip olmasıyla Tai Chi pratiğini hayata geçirdiği. Daha gerçekti bir anlatım ise, güvenilir kaynaklara göre, Henan Eyaleti’inin Wenxian bölgesindeki Chen köyünde Kraliyet Muhafızlarından Chen Wangting’in emekli olduktan sonra köyünde temel çiftçilik, eğitim ve dövüş sanatları ile geçirdiği hayatının Taoist felseden etkilenerek Tai Chi pratiğini hayata geçirmesi. 

21. Yüzyılda Tai Chi Pratikleri

Günümüzde Tai Chi pratiği sağlıklı yaşam uygulaması amacıyla yaygınlaşmıştır ve özellikle medikal rehabilitasyon alanında kullanılmaktadır. Vücut ve omurga için ideal düz duruş sağlanarak yapılan Tai Chi kontrollü nefes alma, vücut ağırlığını aktarma, mental konsantrasyon ve bedensel gevşeme prensiplerine dayalıdır. Tai Chi yaparken bedene odaklanma zihindeki olumsuz düşünce ve hislerin farkında varıp istenmeyen, daha doğrusu bireyin hayatına herhangi bir fayda sağlamayan duygu ve düşüncelerden arınmayı amaçlar.

Başka bir deyişle Tai Chi’nin hareketli bir meditasyon olduğunu söyleyebiliriz. Tai Chi yapan kişiyi bilmeyen bir çift göz baktığında kişinin çok yavaş bir şekilde dans ettiği izlenimine kapılabilir. Çünkü Tai Chi’nin yavaş ve döngüsel bir görünümü vardır. Buradaki önemli nokta ise, Tai Chi pratiğinde art arda uygulanan hareketler akıcı bir şekilde uygulanmalıdır.

Günümüzde Tai Chi ile hem zihinsel hem  de bedensel sağlığın bir arada iyileşmesi hedeflenmektedir. Yumuşaklığın sertliği yenebileceği felsefesine dayalı olduğu için akıcı ve yumuşak hareketler içerir böylece doğru uygulandığında bedeni asla zorlamaz. Düzenli Tai Chi pratiği ile ulaşılan bulunan denge durumunun hayatın her yönüne yansıması amaçlanır. Bu denge, beden ve zihin sağlığı arasındaki denge ile ilişkilendirilir.

Tai Chi Tam Olarak Nasıl Yapılır?

Tai Chi sırasında vücudun olabildiğince gevşek bırakılması gerekir. Bu sırada denge kurulması, ağırlığın bir bacaktan diğerine aktarılması ve kolların düzenli bir şekilde vücut etrafında dairesel şekiller çizmesi gerekir. Bir yandan da bedensel sinyallerin algılanabilmesi amacıyla konsantre olunmalıdır.

Tai Chi yapmak için önce boşluk duruşu adı verilen duruş ile başlanmalıdır. Bu duruş için ayaklar omuz genişliğinde açılmalı, eller bacakların yanında ve gözler de karşıya bakıyor olacak şekilde pozisyon alınmalı. Tai Chi’nin her aşamasında bedeninizin rahat olmasına dikkat edin. Kendinizi kasmayın, merkezi enerjinizi olabildiğinde karnınızın alt kısmına yoğunlaştırmaya çaba gösterin. Bu duruş vücudunuzda enerji akışına olanak verir. 

Tai Chi’nin temelleri belli ve nettir. Fakat farklı stilleri mevcuttur. Chen stili, Yang stili, Wu stili, Hao stili, Sun stili. Her stilde form adı verilen bir grup (kimi uzun kimi daha kısa) hareketler dizisi vardır. Formu bir çeşit koreografi olarak düşünebilirsiniz. Formdaki hareketlerin her biri bir nefes egzersizi ile eşleştirilmiştir. Bu eşleştirme zihnin ve bedenin birbiri ile ilişkili kalması amacını taşır. Tai Chi’de bir hareketten sonrakine akışkan bir şekilde geçilir. Formu pratik etmek için tüm formu baştan sona yapmanıza gerek yoktur. Başlangıç seviyesindeki bir kaç hareketi öğrenip sonrasında adım adım ilerleyebilirsiniz. 

Tai Chi sırasında dikkatinizi dağıtmayacak ve maksimum konfor sağlayacak bir ortamda olmak çok önemli. O nedenle size yardımcı olacaksa dinlendirici müzikler dinlemeli ve de mutlaka pratiğinize uygun rahat giysiler giymelisiniz. Tai Chi kıyafeti seçiminizde hafif ve dökümlü kumaşlar tercih etmek ideal olacaktır. Yumuşak ve hava geçiren Tai Chi Gömleği size pratikleriniz sırasında rahatlık sağlayacaktır. Kısa kollu ve uzun kollu olmak üzere iki farklı kol boyu ve 3 farklı rengi olan Tai Chi Gömlekleri arasında seçim size kalmış!

Tai Chi ne işe yarar?

Tai Chi’nin gerek fiziksel gerekse zihinsel olmak üzere birçok alanda kanıtlanabilir yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Tai Chi egzersizlerinin ayak ve bacaklarda kas gücünü arttırdığını ve iskelet ve kas sistemini güçlendirerek uygulayıcının postürü düzelttiğini gösteren bir çok çalışma bulunmaktadır. Kas artışında Tai Chi’nin gerektirdiği denge kontrolünün dikkate değer derecede pozitif etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Pratik esnasında denge durumunu koruyabilme, devam ettirebilme ve yeniden kazanabilmeye verdiği önem sayesinde ileriki yaşlarda var olabilecek denge problemine destek olur. Yaşlıların daha dinç ve çevik kalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak pratik edildiğinde esnekliğin azalmasının önlenmesinde etkisi büyüktür.

Tai Chi nörolojik alanlarda da birçok klinik uygulamada kullanılır. Romatizmal hastalıklara, kronik ağrılara ve ruh sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Özel materyaller, giysiler veya bir ön hazırlık gerektirmeden kolaylıkla kişiye göre özelleştirilebilmesi sayesinde herkes için en ulaşılabilir egzersiz yöntemlerinden birisidir.